MY YEAR OF ROOKIE mommy difficulties

Aug 14, 2022 category

I am so humbled to present this guest publish by visitor Jenn. A first-time mommy in Toronto, she completed the whole year’s worth of Rookie mommy Challenges. as well as she doesn’t even understand us personally. Páni!

***

I don’t truly understand exactly how I stumbled upon the Rookie mommies blog a few days before my due date with our kid Sebastian, however I am sure thankful I did. like Whitney as well as Heather, I like listings as well as challenges, as well as when I saw their listing of 52 regular difficulties for Rookie Moms, I understood I had discovered something great. I understood nothing about being a mommy so the concept of somebody providing me directions for something to do every week for a year was extremely appealing.

What I like about these difficulties is that it is impossible to total this listing on your own. For a few of the difficulties you need to seek out other moms, spend time with your partner, satisfy up with your buddies as well as family, or even (gasp!) spend time alone. really alone. Sans baby. We’ve heard motherhood is isolating, as well as this can be true, even on the extremely finest of days, so it is important to “get out of the home every day” as well as develop connections with your household as well as friends, both old as well as new.

My preferred challenges:

#2 ”“ go on a recon mission. one of my a lot of proudest moments over the past year was the very first time I took Sebastian somewhere on my own. He was just two weeks old, as well as we went (in the car!) to Indigo to get a latte as well as a cover for my new Kobo as well as swiftly inspect out the children’s book area. We were perhaps there 20 minutes, however it was a big offer to me.

#9 ”“ go to a mommy as well as infant movie. We went to motion pictures for Mommies as well as saw the fantastic Exotic Marigold Hotel. successful mommy as well as infant outing.

#10 ”“ plan a mom’s night out. One by one, lots of of the women in my book club are ending up being mamas. We had one especially charming night out on a patio last July with fantastic white wine as well as terrific company. We try to do this routinely as well as even did an overnight trip later in the year.

#20 ”“ go to a farmer’s market. together with grocery shopping, S. as well as I take pleasure in going to the farmer’s markets together. The very first time we went, I chosen up some zucchini, took it home, as well as tried out my infant Bullet as well as voilà ”“ infant food.

#46 ”“ hold a garments switch party. I wasn’t sure about this one, however it ended up being truly fun! I can’t wait to hold one more one. I truly believe everybody who came went house with a few ‘new’ goodies.

#50 ”“ introduce Camp Grandma. I understood S. was in great hands as well as so my hubby as well as I took pleasure in a night (and morning) off.

#52 ”“ celebrate the huge 0-1. together with celebrating Sebastian’s birthday, my hubby as well as I likewise celebrated making it with the very first year.

I likewise liked the special photos we got of Sebastian on all of our picture excursions: discovering some awesome graffiti, taking a walk near the CN Tower, checking out the pumpkin patch, as well as making our contemporary household video as well as picture.

Baby Sebastian’s preferred challenges:

#5 ”“ go to the grocery store for just one thing. Sebastian likes grocery shopping. He utilized to just make teasing smiles at everyone. now he likewise enjoys taking things out of the cart as well as throwing them on the floor when I’m not watching.

#11 ”“ go to spouse at work. It’s always fun to go to dad at work.

#14 ”“ hold a breakfast club. While we didn’t begin a club, we did have 3 other mamas as well as their babes over for brunch. It was incredibly fun to play with the infants together.

#27 ”“ Take your infant swimming. Sebastian likes swimming. likes it. likes it so much he can’t put his deal with under the water during the Humpty Dumpty tune since he’s as well hectic chuckling as well as squealing with enjoyment that his mouth never closes.

#32 ”“ discover bookstore events for babies. We did discover a complimentary storytime at a stay as well as play café near us over the March Break. Seb likes stories as well as truly took pleasure in the added bonus offer of finger puppets.

#39 ”“ Slide at the playground, infant style. S. has always took pleasure in moving at the playground as well as at Gymboree. However, when at the playground with a baby, swinging was always the greatest hit for us.

#41 ”“ Test-drive music as well as motion classes. I took Seb to Gymboree at 8 weeks old since I needed to get. ven. z. the. Dům. perhaps 8 weeks is early, however we truly liked it as well as kept going to Gymboree for the rest of his very first year. We believed this might be much earlier on the difficulty list.

#50 ”“ introduce Camp Grandma. My parents were thrilled to have Sebastian for a sleepover. They kept himNahoru (trochu) pozdě hrát, nakrmil mu čokoládovou zmrzlinu, stejně jako jsem docela specifický, který se mu líbil každou minutu.

#52 “„ Oslavte obrovské 0-1. Kdo nemá rád narozeninovou oslavu? Oslavili jsme s rodinou, přáteli a báječnými košíčky.

Několik obtíží pro nás kromě výše uvedených problémů nefungovalo:

#4 “„ Jděte do obchodu s materiálem. Jako dárky jsme dostali spoustu přikrývky, takže jsme místo materiálového obchodu zkontrolovali umělecký obchod a jakýmkoli způsobem jsme se podívali na budoucí umělecká práce, kterou bychom mohli společně dělat.

#21 “„ Mluvte o něčem kromě spánku. Legendární přestaň pro mě pracovat. Mluvil jsem a také jsem si prohlédl a mluvil a také jsem zkontroloval mnohem více o spánku. Vyvíjel jsem vážné úsilí o kopnutí zpět do této oblasti, ale není to snadné.

#33 “„ Získejte bezplatné 8 × 10. Někdo v jedné z našich skupin mámy se snažil získat své jméno ve světě fotografie, takže jednoho dne pořídila nějaké fotky našich bitů. Kromě toho jsem měl potíže s nalezením místa, kde jsem získal bezplatné 8 × 10

#47 “„ Připojte se k dětskému muzeu. V Torontu není dětské muzeum, takže to pro nás bylo obtížné. V souladu s myšlenkou ještě jednou jsme skončili v galerii Art Gallery of Ontario pro mládež jednoho odpoledne.

Po celý rok jsem si vedl časopis o potížích s maminkami nováčků a také jsem složil krátký popis pokaždé, když jsme si jednu prohlédli ze seznamu. K prvním narozeninám Sebastiana jsme pro něj sestavili časovou kapsli, aby opravdu doufal v jeho 18. narozeniny, stejně jako jsem zahrnul tento deník. Doufám, že se bude těšit na čtení o zábavných dobrodružstvích, které jsme měli během tohoto zvláštního roku. V Kanadě máme nárok na 52týdenní těhotenskou dovolenou, takže jsem měl velké množství času na celkem 52 pravidelných výzev. Posílám šílené rekvizity jakémukoli typu maminky, která dokončí tento výpis při práci nebo s jinými dětmi doma.

Ještě jednou děkuji Whitney a Heather za jejich podporu během mého prvního roku jako mama. Nyní procházet přesně, jak udržet malé dítě zaneprázdněné….

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *